top of page

2018 Yılında Ne Yaptım?

Avrupa Yolculuğu

2018

2018 yaz aylarını, daha fazla yer görüp gelecekte iş yapabileceğim potansiyel şehirleri keşfetmekle geçirdim. Ortağım Emre ile birlikte Yunanistan, Makedonya, Macaristan, Sırbistan,  Avusturya, Slovakya, Çekya, Almanya, Hollanda, Belçika, Fransa, İspanya, Monaco, İtalya, Slovenya, Hırvatistan ve Bulgaristan'ı gezdik.

Kulüplerde Gelişmeler

2018

2017 Yılında Start-Up Academy etkinliğini başarıyla tamamlamamızın ardından, girişimcilik kulübünün düzenlediği ve aynı zamanda Türkiye'deki üniversiteler arası en büyük girişimcilik zirvesi olan Zero to One 19'u düzenlemek için seçildik.  Bunun yanında üyesi olduğum pazarlama kulübünde yükselerek, Türkiye'deki önemli pazarlama zirvelerinden birisi olan Kamp 19 etkinlik kuruluna katıldım. Zirvenin web sitesini tasarlayarak etkinlik ile ilgili birçok çalışma gerçekleştirdim. Fakat Zero to One yaklaştığında, tüm çabamı onun adına sarf edebilmek için pazarlama kulübünden ve aktif olduğum diğer 4 kulüpten ayrılmak zorunda kaldım.

Halloween Party Horror Night

2018

Freelance olarak kazandıklarım, girişimler için yetersiz kalınca Koç Üniversitesi öğrencileri için 3 ortak olarak bir Halloween partisi düzenlemeye karar verdik. toplamda 60₺'den yaklaşık 190 biletin satıldığı partide elde ettiğimiz geliri yeni girişimlerimiz için kullandık. 

Başarısızlıklar Tüneli

2018

20'den fazla başarısız girişimimin olduğu 2018 senesi, benim için çoğunlukla hatalarımdan dersler çıkardığım bir sene olarak geçti. Ardı ardına başladığım girişimlerde batıyor, her birinde yeni şeyler öğreniyordum. Mobil girişimlerden web sitelerine, parekende sektörden toptancılığa, Youtube'dan yazarlığa kadar birçok farklı sektörde atıldığımız 2018 girişimlerimizin tamamı başarısızlıkla sonuçlandı. Bu girişimlerden bazılarını alt kısımda anlatacağım.

Walleat'in Sonu

2018

Başarısızlıklar tünelinin başlangıcı, Walleat'ın sona ermesiyle başladı. Yatırımcı ve yazılımcı ortak bulduktan bir süre sonra araştırmalardan elde ettiğimiz verilerle iş modelinin ölçeklenebilir olmadığına ve kar edilemeyeceğine karar verdiğimiz için yatırım almadan önce çalışmalara son vermek zorunda kaldık.

Clothie

2018

Walleat'ten sonraki ilk girişimimiz olan Clothie, 4 ortak olarak başlattığımız, Üniversite öğrencilerinin kendi bölümlerini üzerlerinde gururla taşımak isteyeceklerini düşünerek kurduğumuz bir giyim markasıydı. Üniversite öğrencileri, kendi bölümlerini onaylattıktan sonrai sadece kendi bölümleri için kişiselleştirilmiş ürünleri satın alabiliyordu. Fakat ilk yapmamız gerekeni en son yapmıştık. Web sitesi kurulduktan, tasarımlar ve kıyafetler hazırlandıktan ve tedarikçiler ayarlandıktan sonra müşterilerin bunu isteyip istemeyeceğini sormayı akıl edebilmiştik. Yaptığımız anketler sonucunda, kimsenin bunu istemediğini ve bunu almayacağını anladık. Clothie'den, işe başlamadan önce fikri en azından 1000 kişi ile konuşmamız gerektiğini öğrendik. Clothie'nin  web sitesinin incelemek ve bana site hakkında geri bildirim vermek için buraya tıklayınız.

Plan 2 Me

2018

Plan2.me, tek başıma kurduğum ve insanların yapmayı bilmedikleri şeyleri adımlara bölerek nasıl yapacaklarını öğrenecekleri bir web sitesiydi. Daha sonra, aynı işin çok kapsamlı bir şekilde Wikipedia tarafından çıkartılan WikiHow tarafından yapıldığını öğrendiğim için işten vazgeçmiştim. Fakat bugün olsa, sırf piyasada güçlü gir rakip var diye heyecan duyduğum bir iş fikrinden vazgeçmezdim. Sanırım plan2.me'den, rakipleri doğru değerlendirmenin önemini öğrendiğim diyebilirim. Plan2.me web sitesinin incelemek ve bana site hakkında geri bildirim vermek için buraya tıklayınız.

Stuthing

2018

Stuthing, 4 ortak olarak kurduğumuz, üniversite öğrencilerinin hayatlarını farklı açılardan kolaylaştırmayı amaçlayan bir mobil uygulama projesiydi. Stuthing'in üniversite öğrencilerinin hayatlarının merkezinde olacağını, öğrencilerin buradan para kazanacağını, buradan iş bulacağını, burada eğlenip burada arkadaş edineceğini düşünüyorduk. Stuthing'den, bir girişimin yapması gereken spesifik bir görev olması gerektiğini, bir girişimin karışık salata gibi içerisinde oda olsun, buda olsun zihniyeti ile hazırlanmaması gerektiğini öğrendik. Stuthing'in mobil uygulama tanıtım sunumuna buradan, proje raporuna ise buradan ulaşabilirsiniz.

Gift Shop

2018

2018'da hayata geçirdiğim bir diğer girişim ise Gift Shop'dı. Bu ortağım Emre ile birlikte kurduğumuz hediyelik eşya üzerine çalışan bir dropshipping firmasıydı. Christmas'dan 2 ay önce çalışmaya başlamıştık. Amacımız Christmas ve New Year Eve için Çin'den getirttiğimiz ucuz yeni yıl süslerini, Amerika ve Kanada'dadaki müşterilere satmaktı. Shopify ile bir web sitesi kurduk, Çin'de tedarikçiler bularak ürünlerini sitemize koyduk. Instagram, Facebook ve Google üzerinden Kanada & Amerika'yı hedefleyerek reklamlar verdik ve aralığın sonuna kadar satışları gerçekleştirdik.

Exthreeme

2018

Exthreeme, 2018 yılındaki ev arkadaşlarımla birlikte Youtube'a girmeye karar vererek başlattığımız bir girişimdi. Üniversitede yaptığımız extrem aktivitleri paylaşacaktık. Başlangıçta sadece bir Youtube kanalıyken, daha sonra bunu bir marka haline getirmeye karar vermiştik. Youtube'daki ilk videomuzu izlemek için buraya tıklayabilirsiniz. Exthreeme projesi, ev arkadaşlarımdan biriyle yollarımızın ayrılması sonucunda sona ermişti.

bottom of page